top of page
Išči

VAREN PRISTOP K TEKU PO POŠKODBI

Ah, poškodbe. Ne poznam tekača, ki v nekaj letih aktivnega tekaškega udejstvovanja ni izkusil niti ene poškodbe in vseh nevšečnosti, ki se pojavijo z njo. Danes ne bom govoril o tem, kako in zakaj se poškodbe pojavijo in kaj so glavni vzroki zanje. Morda v kakšni od naslednjih objav kaj več o tem.


Naj danes povem zgodbo, s katero se bi verjetno lahko poistovetil marsikdo od nas. Recimo, da je izmišljen tekač po imenu Tine ravnokar zaključil frustrirajoče obdobje prisilnega počitka, ki ga je zahtevala poškodba. V tem času je uspešno upošteval vse napotke in nasvete. Res si je želel hitrega okrevanja, zato se tudi v mikavnih trenutkih, ko so ga noge že pošteno srbele in klicale po teku, ni vdal in vztrajno in potrpežljivo čakal na zares primeren trenutek. Običajno bi po kakšnem tednu že poizkušal, a tokrat ne. Tine se je v vseh letih že naučil, da je pametno počakati nekoliko dlje, da se poškodba zares zaceli. Prav tako je vestno in pridno izvajal vaje, s katerimi si je verjetno prihranil kakšno nevšečnost več ali pa vsaj za kak dan skrajšal rehabilitacijo.

A danes je napočil dan, ki ga je Tine cel mesec čakal. Končno si je lahko obul svoje tekaške copate in preizkusil noge. Super!! Tine se je odpravil na tek - po občutku -. Ker je bil občutek seveda dober, je namesto predvidenih 5km tek malce podaljšal, naredil je 10km. Počutil se je odlično. Občutek po opravljenem teku, tisti občutek, ki ga vsi tekači dobro poznate in ga je Tine tako dolgo čakal, ga je povsem prevzel. Naslednji dan se je že zgodaj zjutraj odpravil na nov tek. Tokrat je tek podaljšal za kakšnih 10 min, skupno je pretekel okrog 12km. Počutje odlično! Po dveh dneh odličnega počutja se je tretji dan zelo modro odločil, da je čas za počitek. ¨ Naredil bom samo 6km počasnega teka¨. Obuje copate in se odločno poda na kratek regeneracijski tek. Po dveh kilometrih v nogi začuti znan občutek. Čudna bolečina na mestu poškodbe. Odloči se, da bo vztrajal še malo, da vidi, če bo bolečina izginila. A bolečina je ostala. V bistvu se je še stopnjevala. Poškodba je nazaj. Frustracije, žalost, počitek in vse kar spada zraven tudi. Pa tako lepo je kazalo prva dva dni.

No, zgodba se tu klavrno zaključi, jaz pa bom v upanju, da se bomo iz zgodbice kaj naučili, nadaljeval.


Prva stvar, ki se jo moramo zavedati po poškodbi je ta, da en (prvi) tek brez bolečine še ne pomeni okrevanja. Velikokrat se s tem mišljenjem znajdemo v začaranem krogu (tek-počitek-tek-počitek...). In prav to se je v naši zgodbi pripetilo Tinetu. Kdo ve, kaj se je z njim zgodilo po koncu zgodbe. Morda še vedno ne najde poti ven in še ni popolnoma okreval.


Po poškodbi, ki nas za dalj časa oddalji od teka je ključnega pomena to, da v začetnih fazah najprej pripravimo naš skeletno-mišični sistem do te mere, da bo spet sposoben prejeti in prenesti obremenitev, ki jo povzroči trening. Postopno ga moramo privajati na količino in intenzivnost, ki smo ju bili vajeni pred poškodbo. In ja, vem, da obdobje brez teka zahteva ogromno potrpežljivosti in samokontrole. A prava potrpežljivost je potrebna šele takrat, ko se spet vrnemo k teku. Tega pa naš junak Tine ni imel, zato se verjetno še vedno nekje vrti v tem začaranem krogu. Upam, da bo po kakšnem slučaju naletel na ta zapis. In če bi mu lahko dal le en nasvet, bi bil to tale:

Tine, bodi potrpežljiv in ne prehitevaj dogodkov!


Primer varnega pristopa k teku po poškodbi:


* vsakemu treningu naj sledi prb. 48 ur za regeneracijo. Za napredovanje v treningu je pomembno, da med treningom in 24 ur po treningu ne občutimo bolečine. S tem počitkom lahko kontroliramo vnetja, ki se lahko pojavijo šele ure po teku. Šele ko smo sposobni opraviti s 50-60min aktivnostjo brez bolečine med in po njej, lahko počasi začnemo dodajati intenzivnost.


- TEDEN 1


  1. 20 min (4 min hitra hoja, 4 x 3min počasen tek, 1min hoja).

  2. 20 min (5 min hitra hoja, 3 x 4min počasen tek, 1min hoja).

  3. 25 min (5 min hitra hoja, 5 x 3min počasen tek, 1min hoja).


- TEDEN 2


  1. 25 min (4 min hitra hoja, 3 x 6min počasen tek, 1min hoja).

  2. 35 min (3 min hitra hoja, 4 x 7min počasen tek, 1min hoja).

  3. 40 min (4min hitra hoja, 4 x 8min počasen tek, 1min hoja).


- TEDEN 3


  1. 40 min (3min hitra hoja, piramida po sistemu počasen tek-hoja). (3-1, 4-1, 5-1, 6-1, 5-1, 4-1, 3-1).

  2. 45 min (4min hitra hoja, 3 x 9min počasen tek, 1min hoja).

  3. 51 min (3min hitra hoja, 4 x 11min počasen tek, 1min hoja).

 
 
 

Nedavne objave

Ogled vseh
SLADKE SKRBI

Mesec marec je že v svojih zadnjih izdihljajih, ki pa so letos na srečo precej topli in s soncem obsijani. Dan se je že lepo pretegnil in...

 
 
 

コメント


0038640370454

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

©2020 by NEXTLEVEL COACHING. Proudly created with Wix.com

bottom of page