top of page
Išči

PREHRANSKA STRATEGIJA PRED IRONMAN TEKMO

Updated: Aug 29, 2022

Ko vstopamo v zadnji teden pred našim tekmovanjem pogosto začnemo razmišljati, kaj smo naredili prav, kaj nismo naredili in predvsem kako bi to v zadnjem tednu nadoknadili. To je povsem normalen pojav in vsak športnik, pa naj bo to rekreativni tekač ali profesionalni triatlonec, vsaj enkrat v zadnjih dneh pred velikim tekmovanjem občuti ta pritisk. Ponavadi je ta pritisk odvisen od teže tekmovanja in od tega, koliko treningov, odrekanja, prostega časa, ipd. je bilo z naše strani vloženega za pripravo na ta dogodek. Najslabše kar lahko naredimo v zadnjem tednu (tudi v zadnjih dveh) je to, da skušamo za nazaj opraviti tisto, kar nam mogoče prej ni uspelo. Zlato pravilo, ki si ga velja kot vzdržljivostni športnik zapomniti je, da se v zadnjem tednu največ lahko pridobi, če se dobro spočijemo – morda spimo kakšno uro več, treniramo manj, dobro hidriramo in predvsem dobro in pravilno jemo.


Da iz teorije preidemo v prakso, opisujem svoj teden pred večjo tekmo. Ponavadi se teden začne z dnevom brez treninga. Ta dan povsem odmislim šport in triatlon ter vse kar spada zraven. V naslednjih štirih dneh je količina treninga zelo nizka, je pa intenzivnost nekoliko višja. Pomembno je namreč, da ostanemo spočiti, a hkrati moramo ohraniti mišice aktivne in odzivne. Te dni posvečam več pozornosti tudi dnevnemu počitku in dobri hidraciji – pijem več kot običajno, predvsem povečam vnos elektrolitov.


Najkasneje dva dni pred tekmo pa se zame začne polnjenje glikogenskih zalog – carboloading. Sam dva dni pred tekmo zjutraj najprej opravim krajši trening na tešče, čemur sledi lahkoten zajtrk z majhno vsebnostjo OH. S tem glikogenske zaloge še nekoliko bolj izpraznim, da je polnjenje kasneje učinkovitejše. Kosilo že vsebuje obrok z večjo vsebnostjo OH, je pa zelo priporočljivo, da so to OH s počasnim sproščanjem sladkorjev, torej polnozrnati izdelki. V teh dneh so zame Mlinotest DIVITA izdelki nepogrešljivi spremljevalec, saj je prednost te linije prav to, da se sladkorji počasneje sproščajo. Na jedilniku so vedno DIVITA njoki, DIVITA testenine in pa posladek, DIVITA cmočki z mareličnim nadevom. Zame je pomembno tudi, da so vsi ti obroki prijazni do moje spremljevalne ekipe – družine 

Taki obroki si sledijo do večerje naslednji dan, ki je zadnji večji obrok pred tekmo. Za zajtrk na dan tekme pojem malce kruha in marmelade, nekaj kosmičev s sadjem in mlekom, dve kavi ter pomarančni sok. Rutina. ;)



 
 
 

Nedavne objave

Ogled vseh
SLADKE SKRBI

Mesec marec je že v svojih zadnjih izdihljajih, ki pa so letos na srečo precej topli in s soncem obsijani. Dan se je že lepo pretegnil in...

 
 
 

Comments


0038640370454

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

©2020 by NEXTLEVEL COACHING. Proudly created with Wix.com

bottom of page