TRENING STRES IZ DRUGE PERSPEKTIVE
- tinenextlevel1
- Feb 26, 2021
- Branje traja 4 min
Ko smo enkrat že dobro vpeljani v trening sistem in ga skušamo uspešno vnesti v naše življenjske navade je pomembno razumeti proces, ki bo naš trening prelevil v dober rezultat na tekmi. Sedaj že vemo, da brez primernega počitka ni prave adaptacije in noben trening nam ne more optimalno koristiti, če ob njem ne stoji nekaj podpore v smislu lažjih treningov ali počitka. V kolikor tega ni, lahko počasi drsimo v brezno slabih rezultatov, stalne utrujenosti in morda celo izgorelosti. Na vsak stres, ki poruši našo homeostazo – ravnovesje v telesu, se telo odzove z odgovorom, ki nas naredi boljše, hitrejše, močnejše.
O teoriji sem že dovolj povedal v prejšnjih objavah. Sedaj je čas za praktične primere. In vsi obožujemo praktične primere. 😊
Med treningom in v urah, ki sledijo po njem, bomo najverjetneje občutili utrujenost. To je povsem normalno in v bistvu nujno potrebno za napredek. To, da se počutimo utrujene med ali po treningu ni razlog za to, da bi trening predčasno končali ali si po njem vzeli nekaj dni počitka. Gre namreč za pričakovan stres. Pri tem stresu pričakujemo, da bomo med ali po treningu čutili utrujenost.
A vseeno, v kolikor smo po treningu popolnoma potolčeni in še nekaj dni čutimo posledice tega treninga (težke in utrujene noge, bolečine v mišicah ipd.), smo ta trening izvedli preveč intenzivno glede na naše trenutno stanje in stopnjo obremenitve, ki jo lahko uspešno akumuliramo. Temu recimo nepričakovan stres in je znak, da je bil trening stres prevelik za naše telo, da bi se nanj optimalno odzvalo – predvsem zato, ker od nas zahteva precej daljši čas regeneracije (nekaj dni namreč še ne moremo trenirati optimalno).
Ko opravimo z nekaj dnevnim blokom treningov, ki si sledijo vsak dan ali celo večkrat dnevno (priprave) in so primernega dražljaja, bomo po nekaj dneh občutili, da se nam počasi iz dneva v dan nabira utrujenost. To je spet popolnoma normalno in včasih tudi potrebno in koristno. Temu recimo pričakovana nabrana utrujenost. To je vse del programa, trening načrta in zaradi tega še ni potrebno prižgati alarma. A pozor, takemu bloku treningov mora obvezno slediti nekaj dni lažjih treningov, v katerih dovolimo telesu, da se opomore in se odzove na ta večji dražljaj – v optimalnem primeru z nekoliko večjo pozitivno adaptacijo.
A problem lahko nastane, če se tak sklop treninga ne zaključi z nekaj dnevnim nižjim volumnom treninga, ampak se še naprej nadaljuje v takem ritmu. Ta nas namreč počasi privede v stanje, v katerem izkusimo počasno nalaganje preostale utrujenosti do točke, ko telo pade v stanje neadaptacije. Od takrat naprej nimamo več pogojev za to, da bi s treningom napredovali. Najbolje, da temu rečemo nepričakovano nabrana utrujenost. Z drugimi besedami – v kolikor v tem stanju nadaljujemo z napornimi treningi, bo nemogoče, da bi z njimi kakorkoli napredovali. Kvečjemu bomo nazadovali.
Ključno je, da razumemo in spremljamo to zadnjo vrsto nepričakovanega stresa in povečane utrujenosti. Ko namreč pademo v stanje, kjer ne moremo doseči pozitivne adaptacije, smo že na točki, kjer nas za vogalom že čakajo poškodbe, bolezni ali dolgotrajna utrujenost. Pameten športnik ali vsaj športnik s pametnim trenerjem, bo treniral do te točke, nato pa ob prvih znakih, ki bodo nakazovali na stanje nepričakovane nabrane utrujenosti takoj stopil na zavoro in dovolil telesu, da se regenerira in adaptira vso nabrano utrujenost. Na žalost (ja, vedno ko govorim o nas športnikih uporabim to besedno zvezo), je malo takih, ki dajo znakom preutrujenosti posebno pozornost.
Zakaj?
Ker jih večina sploh ne pozna. Zato sem pripravil nekaj primerov, ki so zgovoren kazalec prevelike nepričakovane nabrane utrujenosti. Razdeljeni so v 4 glavne skupine, kjer lahko znake zaznavamo.
SPANJE
- Bujenje sredi noči, večkratno.
- Potenje ponoči, zbujanje s prepoteno majico.
- Velika utrujenost sredi dneva (popoldan), a povsem buden sredi noči.
TRENING IN FIZIČNA PRIPRAVLJENOST
- Nizka obremenitev, a velik občutek napora.
- Neredni ali slabo oddelani treningi, ne glede na dobro stanje.
- Nezmožnost doseganja visokih hitrosti in visoke intenzivnosti, ne glede na dobro stanje.
- Nezmožnost hitre regeneracije po enem treningu.
- Slabši rezultati, ne glede na »dober« trening.
TELO IN APETIT
- Neobičajno boleče in težke noge.
- Drastična sprememba v telesni sestavi telesa (nezmožnost porabe maščob ali nenadna izguba ali pridobitev teže).
- Pogostost prehladov, otečenega grla, vročine..
- Krvna slika: padec železa, nizek D vitamin, porušena krvna slika.
MISELNOST
- Pomanjkanje ambicij ali motivacije za trening.
- Pomanjkanje uživanja v treningih.
- Žalost ali depresija.
- Apatičnost glede ciljev v prihodnosti.
Če boste ali ste kdaj izkusili več od teh simptomov, ste zelo verjetno v stanju nepričakovane nabrane utrujenosti in posledično stanju, v katerem ne boste napredovali, dokler ne boste telesu omogočili lepo dozo počitka in regeneracije. To stanje je več kot dovolj velik pokazatelj, da ima vaš trening program pomanjkljivosti. To pa ne pomeni nujno, da so te pomanjkljivosti vezane na število ur, ki jih trenirate ali na same treninge. Velikokrat je lahko razlog v tistih glavnih stvareh, ki sem jih omenil v prejšnji objavi. Spanje, počitek, prehrana, hidracija...Vse to lahko vpliva in povečuje nalaganje stresa in utrujenosti.
Utopično bi bilo pričakovati, da v celem letu treninga ne bi padli v tako stanje vsaj enkrat, v kolikor ste zagrizeni rekreativci z veliko obveznosti. A dovolj hitro odkritje in prepoznava simptomov vas lahko rešita veliko težav!
Kot vedno, do naslednjič!
Tine ;)
Comments