top of page
Išči

Tek 1.0.

Updated: Jun 11, 2020

Začnimo pri osnovah. Prevečkrat se zgodi, da v naši začetni zagnanosti in vnemi preskočimo prvih nekaj osnovnih korakov, ki se nam zdijo popolnoma nepomembni za našo tekaško formo v nastajanju.


Ampak kaj kmalu se nam lahko ta začetna vnema in zagnanost spreobrneta v frustracije in slabo voljo, saj nas lahko ti začetni in "nepomembni" koraki poiščejo, ko smo že v pravem tekaškem ritmu. Ja, tako kot se uspeh ne pojavi takoj, ko začnemo trenirati, se tudi poškodbe in neskladja pojavijo šele po določenem času vadbe.


Naj se vrnem na začetek. Tako kot ne moremo zgradti močne in visoke zgradbe brez dobrih temeljev, tako ne moremo zgraditi dobre tekaške ali kakršnekoli druge forme brez dobrih, zdravih temeljev.

Kaj pa sploh so zdravi temelji?


Gre za nekaj osnovnih pravil, ki se jih je zelo dobro držati, predvsem zato, ker nam bodo ta omogočala, da bomo kasneje naše treninge opravljali na višji ravni, predvsem pa brez poškodb in nepotrebnih tekaških premorov.


1. STRES - POČITEK

Vsako telo potrebuje določen čas, da se privadi na nov stres. Stres, ki ga povzročamo z aktivnostjo moramo zato v našo vadbo vnašati postopoma, vmes pa dati telesu določen čas, da si od tega stresa opomore. To fazo imenujemo regeneracija. Večji kot je stres, več časa moramo dati telesu da si od njega opomore. Sčasoma se telo privadi in tudi za počitek ne potrebujemo več toliko časa, kot smo ga na začetku.


2. POSTOPNOST

Lepo je, da se vsake nove aktivnosti lotimo zagnano in z velikim elanom. Toda vseeno je pametno upoštevati načelo postopne obremenitve vadbe. To pomeni, da moramo napredovati počasi in dovoliti telesu, da se spozna z novo obremenitvijo - novim stresom. Na začetku lahko super trening predstavlja že 8 intervalov, med katerimi izvajamo 1min počasnega teka in 1min hitre hoje. Iz tega potem gradimo naprej. Najprej povečamo število ponovitev, potem povečamo dolžino aktivnega intervala, na koncu pa lahko dvignemo že intenzivnost. Vendar vsaka stvar terja svoj čas.


3. POČASI, POČASI, POČASI

Tretji zelo pomemben temelj, katerega prevečkrat pozabljamo je intenzivnost vadbe. Več kot 80% vse vadbe mora potekati v aerobni coni napora. Gre za aktivnosti, katerih intenzivnost nam še vedno dovoli, da se med njo pogovarjamo z drugimi. Zakaj je to tako pomembno? S tem si zgradimo zelo dobro aerobno bazo, praktično osnovo, na kateri lahko potem gradimo treninge na višjih intenzivnostih. Večja kot je ta osnova, boljše bomo lahko na njej gradili. Velikokrat vidim začetnike, ki se na stadionu mučijo s hitrimi in intenzivnimi intervali. Nekaj časa jih še videvam, potem pa jih po kakšnem mesecu ali dveh ni več na vidiku. Razlog je seveda ali poškodba, nasičenost ali pregorelost.



To so torej glavni "gradniki" zdravih temeljev. Z njimi bomo skrbeli, da bo naš glavni "gradbeni material" - naše telo, ostalo zdravo in polno energije.


Zapomnimo si torej:

  • počitek je pomemben prav toliko kot je pomemben trening;

  • Rim ni bil zgrajen v enem dnevu - tudi naša tekaška forma ne more biti;

  • počasi se daleč pride - dobesedno!


Lep pozdrav in se vidimo kje naokrog ;)




 
 
 

Nedavne objave

Ogled vseh
SLADKE SKRBI

Mesec marec je že v svojih zadnjih izdihljajih, ki pa so letos na srečo precej topli in s soncem obsijani. Dan se je že lepo pretegnil in...

 
 
 

Comments


0038640370454

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

©2020 by NEXTLEVEL COACHING. Proudly created with Wix.com

bottom of page